top of page
Search

"دانستنی‌های جالب در‌باره‌ی آموزش زبان چینی "

Updated: Jul 26, 2023آموزش زبان چینی و آشنایی با فرهنگ این کشور همواره برای افراد بسیاری جذاب است. اما یادگیری این زبان چه چالش‌هایی با خود همراه دارد؟ برای تسلط به این زبان چه راهکارهایی پیشنهاد می‌شود؟ چرا باید این زبان را فراگرفت؟

به دلیل جایگاه مهمی که چین در اقتصاد جهانی دارد و نیاز روزافزون به افرادی که با زبان چینی آشنا هستند، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله، به چند نکته‌ی مهم در آموزش زبان چینی خواهیم پرداخت:


۱- شروع با الفبای پین‌یین: الفبای پین‌یین سیستمی از نوشتن صدای حروف چینی به کمک حروف لاتین است. آموزش الفبای پین‌یین اولین گام در آموزش زبان چینی است.


۲- یادگیری کاراکترها: در زبان چینی، برای نوشتن از کاراکترهای چینی استفاده می‌شود. برای یادگیری بهتر، بهتر است از کارت‌های فلش و تمرین مداوم استفاده شود.


۳- گسترش دایره‌ی واژگان: یکی از چالش‌های بزرگ در آموزش زبان چینی، یادگیری واژگان جدید است. با مطالعه‌ی متن‌های آسان‌تر و استفاده از برنامه‌های آموزشی، می‌توان به راحتی دایره‌ی واژگان خود را گسترش داد.


۴- تمرین مداوم: همانند هر زبان دیگری، تمرین مداوم و مکالمه با افراد چینی، بهبود مهارت‌های زبانی شما را تقویت می‌کند.


۵- استفاده از منابع آموزشی آنلاین: در حال حاضر، بسیاری از منابع آموزشی زبان چینی آنلاین در دسترس هستند که به آموزش زبان چینی به صورت خودآموز کمک می‌کنند.


از آنجا که چینی یکی از زبان‌های پرکاربرد جهان است، آموزش آن به شما کمک می‌کند تا فرصت‌های شغلی بیشتری پیدا کنید و در تعاملات تجاری و فرهنگی بهتری داشته باشید.


هر چند زبان چینی برای خواندن و نوشتن سختی‌هایی دارد، اما در مورد تلفظ، آنچنان سخت نیست. در زبان چینی، هر کلمه لهجه و تن صدای خاص خود را دارد. برای نمونه، کلمه "ما" در لهجه‌های مختلف چینی به صورت متفاوت تلفظ می‌شود.

برای شروع آموزش زبان چینی، می‌توانید با یادگیری الفبای پین‌یین آغاز کنید. با یادگیری الفبای پین‌یین، می‌توانید صدای حروف چینی را با استفاده از حروف لاتین بیاموزید. سپس می‌توانید به یادگیری کاراکترهای چینی بپردازید. در این مرحله، بهتر است از منابع آموزشی مثل کتاب‌ها، برنامه‌های آموزشی و تمرین‌های متنوع استفاده کنید. همچنین، برای گسترش دایره‌ی واژگان خود، می‌توانید از فیلم‌ها، پادکست‌ها و متون چینی استفاده کنید. در صورت امکان، مکالمه با افراد چینی به شما کمک بسیاری در بهبود مهارت‌های زبانی می‌کند.


چند نکته‌ی جالب درباره‌ی زبان چینی:


 • زبان چینی با بیش از ۱۰۰ هزار نویسه، پیچیده‌ترین زبان دنیاست.

 • علی‌رغم پیچیدگی زبان چینی، فراگیری آن نیز با تمرین و علاقه ممکن است به‌راحتی انجام پذیرد.

 • زبان چینی، دو نوع نوشتاری دارد؛ نوشتاری سنتی که در تایوان، هنگ کنگ و ماکائو استفاده می‌شود و نوشتاری ساده که در چین استفاده می‌شود.

 • زبان چینی به دلیل تأثیر بسیاری که در زبان‌های آسیایی دارد، به عنوان زبان مادری بیش از ۱۱۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان صحبت می‌شود.

 • چینی‌ها از قدیم رعایت الگوی تلفظ و نوشتار را بسیار مهم می‌دانند و معتقدند همه‌ی افراد باید آن را به‌ درستی اجرا کنند.

 • چینی‌ها از سندرم هم‌گونی تلفظی رنج می‌برند که باعث می‌شود بسیاری از کلمات به هم شبیه شوند. به همین دلیل، تمرین تلفظ برای فراگیران زبان چینی خصوصاً مهم است.

 • زبان چینی دارای ۴ تنظیم صداست که هر کدام از آن‌ها می‌تواند معنی کلمه را تغییر دهد. به عنوان مثال، تلفظ "ma" می‌تواند به معنای "مادر"، "اسب"، "قطار" و "خشک" باشد.

 • از آنجایی که زبان چینی دارای نویسه‌های پیچیده است، در طول تاریخ، تلاش‌های زیادی برای ساده‌ترکردن آن صورت گرفته است. نوشتار ساده چینی که در چین استفاده می‌شود، حدود نیمی از نویسه‌های سنتی را حذف کرده است.

 • زبان چینی دارای شکل‌های مختلف و جانبی است که به عنوان "شاخص‌های تنوع" شناخته می‌شود. به عنوان مثال، برای بیان حالت فعل "stay", شکل‌های مختلفی از جمله "待", "停留", "逗留" و "在" وجود دارد.

 • زبان چینی با بیش از ۱۰۰ هزار کلمه‌ی متفاوت، یکی از پرکاربردترین زبان‌های جهان است.آموزش آنلاین با معلم خصوصی آنلاین کمکی به یادگیری زبان چینی می کند؟

آموزش آنلاین با معلم خصوصی می‌تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل ممکن زبان چینی را یاد بگیرید. این روش به شما این امکان را می‌دهد که با معلم خصوصی خود در هر زمان و هر مکانی که دوست دارید، به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید و به فراگیری زبان چینی بپردازید.


مزیت آموزش آنلاین زبان چینی با معلم خصوصی این است که می‌توانید با معلم خود به صورت یک به یک کار کنید و با ارائه‌ی بازخورد فوری، به سرعت اشتباهات خود را رفع کنید. علاوه بر این، این روش به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌ی درسی خود را بر اساس نیازها و سطح خود شخصی سازی کنید و به صورت جدی تری به یادگیری زبان چینی بپردازید. مهدی چراغ‌بیگی معلم زبان چینی در درسون است که در این مسیر شما را همراهی کرده و تجربیاتش را به اشتراک خواهد گذاشت.سابقه‌ی تحصیلی و کاری :


 • کارشناسی زبان چینی از دانشگاه اصفهان

 • گذراندن دوره‌ی چین‌شناسی در اندیشکده‌ی بین‌الملل

 • دبیر بین‌الملل بخش چین در خبرگزاری سراج

 • تدریس در موسسه‌ی بنیاد مطالعات چین به‌مدت ۶ ماه

 • تدریس آنلاین زبان چینی به‌صورت خصوصی و گروهی به‌مدت ۳ سال

 • سابقه‌ی مترجمی شفاهی در بیش از ۱۰ شرکت و جلسات تجاری و فنی به‌مدت ۱/۵ سال5 views0 comments

Comments


bottom of page