top of page
Search

مناسبت‌های کشورمان در زمان باستان در فصل پاییز

Updated: Nov 11, 2023


پاییز، این فصل زیبا و چشم‌نواز برای ما همواره با خاطرات بسیاری همراه بوده است. باران پاییزی و مناسبت‌های آئینی در باستان هم این فصل را برای ما زیباتر کرده‌اند. در این مطلب قصد داریم مروری بر مناسبت‌ها و آئین باستانی در کشور داشته باشیم. با ما همراه باشید.

پاییز یا خزان یکی از فصول سال است که در زمان باستان به نام‌های مختلفی همچون پادیز، خزان و پاذیز شناخته می‌شود. در زمان باستان، هر یک از روزهای ماه نام مشخصی داشته و در بسیاری از این روزها، آداب و آئین خاصی اجرا می‌شد. برخی از این آئین به شرح زیر می‌باشند؛


جشن مهرگان ( جشن هخامنشی میتراکانا )

جشن مهرگان یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین جشن‌های اقوام کشور است که در ستایش مهر یا میترا برگزار می‌شود. علت آن هم شروع سال نو از ماه مهر در دوره‌ی هخامنشی می‌باشد. این فصل در واقع آغازی برای زراعت و سرمایه‌گذاری بوده است. ما در ماهی که گذشت برای آشنایی بچه‌های فارسی‌زبان با این آئین، کارگاه آنلاین جشن مهرگان را برگزار کردیم که با همراهی و آموزش یاسمن رومینای گرامی به زیبایی هرچه تمام‌تر برگزار شد.جشن آبانگان

آبانگان جشن باشکوهی برای تقدیس آب بوده است. دهم آبان در تاریخ باستانی، روزی برای بزرگداشت آناهیتا (الهه‌ی آب) است. علت نام‌گذاری این روز به روایتی از جنگ‌های پی‌درپی بین کشورمان و توران برمی‌گردد که افراسیاب تورانی دستور ویرانی و تخریب همه‌ی نهرها و قنات‌ها را صادر می‌کند.

پس از اتمام جنگ اما "زو" پسر طهماسب برای آبادانی این قنات‌ها اقدامات مهمی انجام داده و مردم کشور آمدن آب را جشن می‌گیرند. از آن پس این روز را به جشن آبانگان مزین می‌کنند. البته در روایات دیگری از خشکسالی آب در سال‌های پیاپی در کشورمان یاد شده و بارش باران در ماه آبان را مورد احترام دانسته و به آبانگان نام‌گذاری کرده‌اند. در آئین زرتشت نیز در این روز زرتشتیان به کنار نهر و رودخانه رفته و جشن برپا می‌کنند.

برای معرفی این آئین به کودکان فارسی‌زبان نیز، کارگاه آنلاین دیگری با عنوان جشن آبانگان در تاریخ 29 اکتبر برگزار خواهیم کرد.در این برنامه با ارسیا روزگار عزیز ( تصویرگر کتاب شاهنامه برای کودکان ) و نازنین خردپیشه‌ی گرامی از معلمان بی‌نظیر درسون در رشته‌ی هنر همراه شده و از زنان شاهنامه برای بچه‌ها صحبت خواهیم کرد. در ادامه هم یک کاردستی جذاب با همین موضوع آموزش خواهیم داد.

برای ثبت نام‌ می‌توانید روی تصویر بالا کلیک کنید.


آذرگان

به روز نهم از ماه آذر در آئین باستان کشور آذرگان می‌گویند. آذرگان نمادی از جشن آتش است که برای مردم آن دوره اهمیت بسیاری داشته است. هم اکنون در مناسبت‌هایی همچون چهارشنبه‌سوری، همه‌ی اقوام کشور به دور آتش جمع شده و از روی آن می‌پرند و این شب را جشن می‌گیرند.

شب یلدا

این شب زیبا و پرخاطره در یاد تک‌تک ما. شب یلدا از جمله مراسم و آدابی است که همچنان در کشور برگزار می‌شود و هر ساله بسیاری از فارسی‌زبانان در سراسر دنیا دور هم جمع می‌شوند، حافظ می‌خوانند و به دور سفره‌ای زیبا می‌نشینند. بلندترین شب سال در هرکجای جهان که باشد برای همه‌ی ما محترم است.

آئین کشور مملو از زیبایی و احترام به اجزای طبیعت است و چه خوب می‌شود اگر این آئین را به نسل‌های بعدیمان هدیه کنیم. بسیاری از کودکان فارسی‌زبان خارج با این آئین کهن آشنا نیستند و ما در درسون با افتخار سعی کردیم کارگاه‌های آنلاینی را به صورت رایگان برگزار کنیم و در آن با اجرای جشن و بازی و سرگرمی تاریخ کشور عزیزمان را زنده نگه داریم. از شما دعوت می‌کنیم اگر خودتان یا اطرافیانتان فرزندی دارید در این کارگاه‌ها شرکت کنید.


26 views0 comments

Comments


bottom of page