top of page
Search

وضعیت درس زیست شناسی فرزند شما در چه حالی است؟

Updated: Jul 27, 2023یادگیری و درک درس زیست شناسی همیشه دغدغه‌ی بسیاری از دانش‌آموزان و البته والدین است. اما چرا بسیاری از افراد نگران یادگیری دروس پایه‌ای مثل زیست‌شناسی هستند؟ چه راهکاری برای افزایش درک مطلب در این درس برای فرزندان وجود دارد؟ اصلا یادگیری زیست چه اهمیتی برای آنان دارد؟


زیست شناسی درسی مهم برای دانش آموزان

وضعیت درسی فرزندان برای اکثر والدین بسیار مهم است، زیرا آینده‌ی فرزندانشان به وضعیت تحصیلی آنها گره خورده است. این موضوع برای دانش‌آموزان هم اهمیت خاصی دارد. زیست‌شناسی یکی از دروس پایه در مدارس بسیاری است که نیازمند یادگیری در سطوح بالایی است. دانش‌آموزان برای یادگیری بهتر این درس می­‌توانند در کلاس‌های تقویتی شرکت کرده و مباحث را به صورت عمیق فرا بگیرند؛ اما این موضوع ممکن است برای برخی امکان‌پذیر نباشد.

دوری کلاس از محل زندگی یا کمبود وقت به دلیل برخی شرایط، از عواملی هستند که باعث می­‌شوند دانش‌آموز نتواند به صورت حضوری در کلاس‌ها شرکت کند. امروزه با پیشرفت حوزه‌ی آموزش آنلاین ، دوره‌ها و کلاس‌های آموزش آنلاین زیست شناسی نیز برگزار می­‌شود که این مشکل را به شکل ویژه برای این دسته از دانش‌آموزان برطرف کرده است. با شرکت در کلاس‌های آموزش آنلاین زیست شناسی ، می­‌توان با استفاده از یک گوشی یا رایانه و اینترنت، مطالب این درس را با بازدهی بهتر و بدون نگرانی از شرایط رفت‌وآمد فرا گرفت.


روش مطالعه‌ی درس زیست

علاوه بر شرکت در یک کلاس آموزش آنلاین ، بهتر است روش مطالعه‌ی فرزندانتان نیز مطلوب باشد تا یادگیری این درس به صورت اصولی صورت بگیرد. ما در ادامه روش‌های مطالعه درست و اساسی این درس را برای شما بیان می­‌کنیم.


گام اول:

اولین قدم این است که فرزند شما برای مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی برنامه‌ریزی و مدیریت زمان داشته باشد. به این صورت که یک زمان مشخصی از روز و هفته را به مطالعه‌ی این درس اختصاص دهد و مشخص کند در این زمان کدام مباحث را مطالعه خواهد کرد. همچنین به تمامی مطالب توجه کند زیرا سوالات زیست‌شناسی معمولا به صورت ترکیبی طرح می­‌شوند و تمامی مطالب حتی کم‌اهمیت‌ترین آنها نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.


گام دوم:

درس زیست‌شناسی از دید بسیاری از مردم یک درس حفظی است؛ در صورتی که این مورد اشتباه است. برعکس زیست شناسی یک درس کاملا مفهومی است. توصیه می­‌شود برای مطالعه‌ی آن زمان بیشتری صرف شود تا مطالب به شکل درست جا بیافتد. از طرفی ساعت درنظرگرفته برای یادگیری بسیار مهم است. نمی‌توان در اوج خستگی یا در ساعاتی که دانش‌آموز تمرکز خوبی روی درک مطالب ندارد، توقع یادگیری بی‌عیب و نقص داشت. شاید ساعات ابتدایی روز بهترین گزینه برای آموزش زیست شناسی باشد. اما گاهی این ساعات در افراد مختلف با هم فرق دارد. پس ساعت درستی برای آموزش فرزندتان کشف کنید.


گام سوم:

باید فرزند شما برای هر فصل زیست، یک خلاصه‌نویسی دقیق داشته باشد تا در زمان‌های آزاد خود و قبل امتحانات و آزمون‌ها آنها را مرور کند. به تصاویر، شکل‌ها و قیدها بسیار دقت شود.


گام چهارم:

چنانچه فرزندتان در کلاس‌های حضوری یا آموزش آنلاین زیست شرکت کرده است، توصیه می‌­شود درس و مبحث تدریس‌شده‌ی همان روز را مطالعه و مرور کند تا در ذهن تثبیت شود.


گام پنجم:

زیست شناسی درسی فرار و سرشار از نکته‌های ریز و درشت است. بنابراین مطالعه‌ی آن در مدت زمان اندک امکان‌پذیر نخواهد بود. این درس باید به صورت روزانه مطالعه شود تا مباحث آن به بهترین شکل در ذهن تثبیت شوند.


گام ششم:

علاوه بر کلاس آموزش آنلاین زیست ، استفاده از منابع و کتب معتبر آموزشی نیز می­‌تواند در یادگیری این درس، بسیار به فرزند شما کمک کند.


گام هفتم (مهم‌ترین نکته):

درس زیست شناسی نباید به صورت حفظی خوانده شود زیرا سوالات آن معمولاً به صورت ترکیبی ارائه می‌شود. در نتیجه بهتر است مطالعه‌ی این درس به صورت ترکیبی و مفهومی صورت بگیرد تا فرزند شما پاسخگوی این دسته از سوالات باشد. اما در این مسیر تنها یک معلم باتجربه و دلسوز می‌تواند فرزندتان را همراهی کند. معلمی که بتواند نقاط قوت و ضعف یادگیری دانش‌آموز را پیدا کرده و بر اساس آن برنامه‌ی آموزشی ارائه کند. در عین حال با روش صحیح آموزش خود بتواند انگیزه یادگیری را هم در دانش‌آموز بالا ببرد.


جمع بندی

درس زیست شناسی درسی مفهومی بوده که اهمیت زیادی در مسیر تحصیلی فرزند شما خواهد داشت. بسیاری از والدین این دغدغه را دارند تا فرزندشان در پاسخگویی به سوالات این درس موفق عمل کند. در موارد بالا به نکات خوبی برای یادگیری زیست شناسی اشاره شد. یکی از راهکارهای فوق‌العاده در این روزمرگی‌های پرهیاهو، می‌تواند شرکت در دوره های آموزش آنلاین زیست باشد. بدون ترافیک، بدون اتلاف وقت و با بهترین قیمت می‌توانید برای یادگیری و رشد تحصیلی فرزندانتان اقدام کنید.

در ادامه تعدادی از معلمان آموزش آنلاین زیست شناسی را به شما معرفی خواهیم کرد؛


سابقه‌ی تحصیلی و کاری:

 • کارشناسی‌ارشد زیست‌شناسی جانوری و فیزیولوژی گیاهی دانشگاه اصفهان

 • معلم رسمی زیست‌شناسی با ۱۳ سال سابقه‌

 • شروع تدریس آنلاین از سال ۹۸ و آموزش به دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال ساکن در ترکیه و هند

 • تدریس در مدارس نمونه دولتی و دولتی شهرهای استان اصفهان

 • برگزاری کلاس‌های حضوری و همایش با موضوعات بیوشیمی و مبانی پایه‌ی زیست‌شناسی

 • تهیه و تولید بسته‌های آموزش زیست‌شناسی مفهومی بر پایه‌ی انیمیشن

 • مولف کتاب‌های آموزش زیست‌شناسی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم (در دست چاپ)سابقه‌ی تحصیلی و کاری:


 • فارغ‌التحصیل رشته‌ی زیست‌شناسی از دانشگاه شهید بهشتی

 • دارنده‌ی مدرک دوره‌ی IGMM، France، Montpellier

 • بیش از ۶ سال سابقه‌ی تدریس زیست‌شناسی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی بر‌اساس analytical method

 • برگزار کننده‌ی دوره‌های آنلاین premedical از زمان شیوع کرونا تا به امسال برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل علوم پزشکی در اروپا و آمریکا

 • ریاست دپارتمان زیست‌شناسی مدرسه‌ی بین‌المللی حکیم نیاوران

 • طراح سوالات Biology multiple choice

 • دارنده‌ی مدرک آیلتس ۷.۵

 • دارنده‌ی مدرک سطح C1 زبان فرانسه، آزمون TEF


11 views0 comments

Comments


bottom of page