top of page
Search

کاردستی نقاشی و معجزه‌ی رشد خلاقیت در کودکان

Updated: Jan 14, 2023


نقش کاردستی نقاشی در خلاقیت کودک

کاردستی نقاشی تا چه حد در اوقات فراغت فرزندتان گنجانده شده؟ به نظر شما آیا فرزندتان خلاق است؟ چقدر برای رشد خلاقیت او وقت می‌گذارید؟

بسیاری از والدین معتقدند فرزندشان تنها باید در تحصیل و دروسی مانند ریاضی، سعی و تلاش کند. این مورد تا حدی درست است. اما نباید از فعالیت‌های عملی و هنری غافل شد. کاردستی نقاشی از فعالیت هایی است که باعث سلامت روان کودکان می­شود. کاردستی نقاشی مزایای بسیاری دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.


فواید کاردستی نقاشی برای کودکان چیست؟


کاردستی نقاشی، روش های فوق العاده ای برای افزایش خلاقیت

نقاشی و کاردستی دو فعالیت بسیار مفید برای رشد خلاقیت محسوب می­شوند که باعث می­شوند کودک تفکر خلاقی داشته باشد و ویژگی‌های مطلوبی برای موفقیت اجتماعی در وی به وجود بیاید. زمانی که کودک نقاشی می­کشد سعی می­کند ایده‌های مختلفی را پیاده کند تا نتیجه‌ی کار بهتر شود. به مرور زمان این فعالیت، خلاقیت کودک را بالا می­برد.

همین موضوع در مورد کاردستی نیز صادق است. کودکان برای ساختن یک کاردستی زیبا، از قدرت تخیل و تصور خود بسیار استفاده می­کنند. استفاده مناسب از ابزار، رنگ­ها و سایر وسایل موردنیاز در تصمیم‌گیری و افزایش خلاقیت کودک بسیار موثر است.

نکته­ای این است که وقتی کودک نتیجه کاردستی نقاشی خود را نشان می­دهد، مورد تمسخر قرار نگیرد. بنابراین نتیجه‌ی کار هرچقدر ساده هم بود، از کودک خود تعریف کنید. کوچک­ترین تمسخر بر فعالیت‌های هنری و خلاقیت او تاثیر منفی می­گذارد.


افزایش مهارت‌های حرکتی و ارتباطی

به‌طورکل برای انجام فعالیت‌های هنری، نیاز است از دست‌ها به طور هماهنگ استفاده شود. علاوه بر فعالیت جسمانی، ذهن کودک نیز در این خصوص عملکرد فعالی دارد. همین موضوع باعث می­شود مهارت‌های حرکتی و ارتباطی کودک به طور همزمان تقویت شود. مهارت‌های مربوطه در بسیاری از کارها و فعالیت‌های کودک در آینده، به کمک وی می‌آیند.


افزایش اعتماد به نفس کودک

اکثر کودکان مشتاق جلب توجه و نمایش نتیجه‌ی فعالیت‌های هنری خود به دیگران هستند. آن‌ها دوست دارند در زمینه‌های مختلف، نقشی داشته باشند و تجربه‌های جدیدی کسب کنند. کاردستی نقاشی فعالیتی است که کودک با انجام دادن آن، اعتمادبه نفس بیشتری پیدا می‌کند.


نقش کاردستی و نقاشی بر روی اعتماد به نفس کودک


نقش مثبت کاردستی نقاشی بر فعالیت‌های دیگر

کودک با استفاده از ابزارهای مختلفی که در دست دارد می­تواند کاردستی زیبایی را درست کند. همچنین زمانی که کودک مداد را در دست گرفته و به نقاشی کشیدن مشغول می­شود، سعی می­کند با قدرت تخیل خود ایده‌های خود را بر روی کاغذ پیاده کند.

به مرور زمان مهارت‌های تصمیم‌گیری و تخیل کودک پیشرفت کرده و او استفاده‌ی درست از امکانات موجود را می‌آموزد. همین موارد برای انجام فعالیت‌های مختلف در آینده، بسیار مفید خواهد بود.


تقویت روابط اجتماعی کودک

نقاشی و کاردستی برای کودکان یک زمینه‌ی فوق العاده به حساب می­آید تا مهارت اجتماعی شدن آنها پیشرفت کند. شرکت در کلاس‌های کاردستی نقاشی و ارتباط با دیگر دوستان برای فعالیت‌های هنری، باعث می­شود کودک بیش از قبل اجتماعی شود.


افزایش حافظه

کودکان با کشیدن نقاشی و ساختن کاردستی، شکل‌ها و رنگ‌های جدیدی را یاد می­گیرند. همچنین با الگوها و مفاهیمی آشنا می­شوند که در گذشته کمتر به آنها توجه کرده بودند. با یادگیری مفاهیم جدید این‌چنینی، حافظه کودک قوی‌تر می­شود.


افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت تصمیم‌گیری

درست‌کردن یک کاردستی ممکن است پیچیده باشد. بدین منظور کودک سعی می­کند با راه‌های مختلفی ساخت کاردستی را به سرانجام برساند. حل‌کردن چالش‌هایی که کودک در این مسیر با آن مواجه می­شود، قدرت تصمیم‌گیری کودک را بسیار افزایش می­دهد. این موضوع بسیار اهمیت دارد؛ زیرا با افزایش قدرت تصمیم‌گیری، کودک در مواجه با مشکلات زندگی راهکارهای مختلفی خواهد یافت.


کارگاه گروهی کاردستی و نقاشی

بسیاری از افراد با این سوال مواجهند که چگونه کودک را به کاردستی و نقاشی تشویق کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که باید با روش‌های خلاقانه اقدام به نقاشی کنید. در ابتدا برای کودک بر روی پارچه یا سنگ نقاشی کنید تا وی به این فعالیت علاقه‌مند شود. همچنین برای شروع، کاردستی‌های ساده و در عین حال زیبایی برای وی بسازید.

شرکت در کارگاه گروهی نیز راه دیگری است که می­توان از آن بهره برد. در این خصوص مدرس از جدیدترین روش‌ها برای آموزش نقاشی و کاردستی استفاده می­کند و با حضور در جمع هم‌سن و سالان خود، علاقه‌ی کودک به فعالیت‌های هنری را افزایش می­یابد.درسون یکی از بهترین وب‌سایت‌های جامع آموزشی است که خدمات باکیفیتی را در این زمینه ارائه می­کند. این مجموعه در زمینه‌های مختلف کلاس‌های گروهی متنوعی را برگزار می­کند. در صورتی که علاقه دارید کودک شما در زمینه‌ی کاردستی نقاشی فعالیت خود را شروع کند، می­توانید به بخش کلاس‌های آموزشی درسون مراجعه کرده و با بررسی پروفایل مدرس و مشاهده شرایط کلاس، اقدام به ثبت نام نمایید.


68 views0 comments

Comments


bottom of page