top of page
Search

گفت‌وگو با یکی از بنیانگذاران درسون

Updated: Nov 25

خیلی‌ها شاید کنجکاو باشند بیشتر درباره‌ی وبسایت درسون و این که از کجا شروع شده است بدانند. برای همین تصمیم گرفتیم یک گفت‌وگوی دوستانه با یکی از بنیانگذاران درسون که حالا مدیرعامل درسون هم هست انجام دهیم. یاسر کراچیان، بزرگ‌شده‌ی مشهد است. در سال ۱۹۹۹ مدرک لیسانس فیزیک خود را از دانشگاه صنعتی شریف گرفت و همان سال برای ادامه تحصیل به تورنتو آمد. کارشناسی ارشد و دکترای خود را در گرایش اپتیک و لیزر از دانشگاه تورنتو گرفت و چند سال بعد مدرک MBA از دانشگاه لوریه. او در طی این سال‌ها در دانشگاه‌های مختلف کانادا در حوزه‌ی تجاری‌سازی تکنولوژی مشغول بوده و هم ‌اکنون مدیر تجاری‌سازی دانشگاه یورک در تورنتوی کاناداست.

درسون از کجا شروع شد؟

مارچ ۲۰۲۰ بود که به تدریج کرونا داشت در آمریکا و کانادا جدی می‌شد. تا این که نیمه‌ی مارچ، تعطیلات زمستانی مدارس شهر ما برای یک هفته شروع شد و همان طور که انتظار می‌رفت بعد از آن به کلی مدارس برای آموزش حضوری تعطیل شدند. چون مدارس آماده‌ی این تعطیلی نبودند، برنامه‌های‌ آنلاینی که برای بچه‌ها گذاشته شد، بسیار مختصر بود و بچه‌ها بیشتر روز وقت آزاد داشتند. برای همین ما دنبال این بودیم که بچه‌هایمان را سرگرم کنیم، به طوری که احساس هم بکنیم وقتشان مفید گذشته است. یکی از کارهایی که به فکرمان رسید این بود که برای آنها با معلم‌های داخل کشور کلاس خصوصی آنلاین بگیریم. این طوری شد که با یکی دو تا کلاس آنلاین شروع کردیم. بر خلاف انتظارمان که تصور می‌کردیم شاید کلاس‌ها بازدهی کمی داشته باشد، از خیلی جهات حتی به نظرمان آمد از کلاس ‌های حضوری هم بهتر است. بعد از آن، تجربه‌یمان رو با دوستان دیگر در میان گذاشتیم و دیدیم بعضی از آنها هم چنین تجربه‌ی مشابه و خوبی را داشته‌اند. این طور شد که تصمیم گرفتیم وبسایت درسون را راه اندازی کنیم تا افراد بیشتری بتوانند از کلاس‌های آنلاین خصوصی بهره ببرند.


با توجه به تجربه‌ی گذراندن کلاس آنلاین با معلم‌های داخل کشور، نکات مثبت و منفی که دیدید چه بود؟ چه برنامه ای داشتید تا نکات مثبت رو برای وبسایت درسون نگه دارید و برای نقاط منفی چه چاره‌ای اندیشید؟

درباره‌ی نکات مثبت می‌شود برگزاری کلاس‌ها در خانه، نبودن نیاز به رفت‌وآمد و قیمت مناسب کلاس‌ها رو برشمرد. مهمترین چالشی که داشتیم، یافتن معلم مناسبی بود که بتواند با فرزندان ما که بچه‌های نسل دومی محسوب می‌شوند، ارتباط خوبی داشته باشد. ما خودمان بعد از امتحان کردن چند معلم، می‌توانستیم معلم دلخواهمون رو پیدا کنیم. برای نمونه بچه‌های ما زبان فارسی‌شان بد نیست اما به هر حال دایره‌ی لغاتی که استفاده می‌کنند از بچه‌های هم‌سن‌ و سالشان در داخل کشور کمتر است. معلم باید با این موضوع آشنا باشد و در صحبت‌هایش کلماتی را استفاده کند که بچه‌ها متوجه شوند. ما در وبسایتمان معلم‌هایی را بیشتر انتخاب کردیم که با زبان انگلیسی آشنایی دارند یا این که در صحبت با بچه‌ها می‌توانند با به کار بردن کلمات ساده با آنها ارتباط برقرار کنند. همچنین به معلم‌هایمان برای انتخاب کتاب مناسب برای تدریس به بچه‌های خارج کشور کمک می‌کنیم. بویژه این مساله برای تدریس دروسی مانند فارسی که محتوا به لحاظ فرهنگی باید متناسب باشد، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در کل پیدا کردن معلم مناسب بخصوص برای بچه‌ها کار دشواری بود. همچنین مسئله‌ی اختلاف زمانی بین ساعت داخل و خارج از ایران نکته‌ی مهمی است و باید معلم‌ها خودشان را با این اختلاف ساعت هماهنگ کنند. مورد دیگه مسئله‌ی پرداخت هزینه‌های کلاس‌ها بود که ما در وبسایتمون درگاه پرداخت درست کردیم تا همه‌ی افراد بتوانند به راحتی با کردیت‌کارت پرداخت کنند. نکته‌ی دیگری که افراد با آن در کلاس‌های دیگر مواجه می‌شوند، ترمی بودن کلاس‌ها هست که شاید برایشان ایده‌آل نباشد. چون بعد از ثبت‌نام به صورت ترمی، شاید تصمیمشان تغییر کند و نخواهند ادامه دهند. ما در درسون این امکان را اضافه کرده‌ایم که افراد کلاس‌ها رو به صورت جلسه‌ای برگزار کنند تا با خیال راحت‌تری، بتوانند از کلاس‌ها استفاده کنند. یک مزیت دیگر وبسایت‌های واسطه‌‌ای مانند درسون این هست که معلم درگیر ارتباط مالی مستقیم با شاگرد نمی شود.


درمورد تیم درسون برای ما بگوبید. بنیانگذارانش چه تعداد و افرادی هستند و زمینه‌ی کاری آنها چه است؟

ما بنیانگذاران درسون چهار خانواده یعنی هشت نفر هستیم که بچه‌هایمان در بازه‌های مختلف سنی از کودک تا نوجوان هستند. همونطور که قبلا گفتم شروع درسون برای فرزندان خودمان بود، اگرچه الان در درسون برای بازه‌ی سنی کودک تا بزرگسال کلاس برگزار می‌کنیم. گروه ما تقریبا بیست سال است که در تورنتو زندگی می‌کنیم و از موقع آمدن به کانادا همدیگر را می‌شناسیم. البته بعضی‌هایمان بیشتر از بیست سال با هم آشناییم و شروع آشنایی‌مان از دانشگاه صنعتی شریف داخل کشور است که هم‌دانشگاهی بودیم، و بعد برای مقطع فوق‌لیسانس و دکترا به دانشگاه تورنتو آمدیم. ما بنیانگذاران تیم درسون همگی در جاهای دیگر مشغول کار هستیم و در حقیقت درسون یک کار جنبی برایمان حساب می‌آید.


شما در ابتدا گفتید که کلاس‌های درسون با بچه‌ها شروع شد و الان کلاس‌ها برای گروه سنی بزرگسال هم هست. لطفا در این مورد بیشتر برایمان توضیح بدهید . چه کلاس‌هایی دارید و برای چه بازه‌ی سنی؟ و این‌که همه کلاس‌ها به‌صورت خصوصی است یا کلاس‌ها به صورت گروهی هم برگزار می‌شود؟

درست است. ایده‌ی اولیه از کلاس برای بچه‌ها شروع شد ولی به طور طبیعی ما این کار را گسترش دادیم و در حال حاضر کلاس‌های ما برای تمام گروه سنی‌ها هست، و شاگردان درسون بین ۳ تا ۸۰ ساله هستند. درباره‌ی رشته‌ها، یکی از کلاس‌های ما کلاس فارسی است چون اینجا بیشتر پدر و مادرها دوست دارند فرزندانشان زبان فارسی را دست‌کم در اندازه‌ی خواندن و نوشتن ابتدایی یاد بگیرند. ما تمام تلاشمان را کرده‌ایم که بهترین معلم‌ها را برای این کار انتخاب کنیم و بعد هم با آنها درباره‌ی مسایلی که باید در آموزش به بچه‌های نسل دومی در نظر بگیرند صحبت می‌کنیم. علاوه بر کلاس فارسی در درسون کلاس‌های موسیقی و هنری داریم. همچنین رشته‌های مختلف ورزشی مثل یوگا و تمرینات قدرتی که بویژه در دوران کرونا که فعالیت‌های بیرون خانه کم شده است، خیلی طرفدار دارد. کلاس‌ شطرنج، زبان‌های خارجی، برنامه‌نویسی و ریاضی هم داریم که بسیار مورد استقبال قرار گرفتند. کلاس‌هایمان در ابتدا همه به صورت خصوصی بودند با این امکان که در یک کلاس دو یا سه شاگرد هم بتوانند حضور داشته باشند. اکنون داریم برای برگزاری کلاس‌های گروهی برنامه‌ریزی می‌کنیم که در زمان‌های مشخصی برگزار بشود و افراد ثبت‌نام کنند. ما همچنین به مناسبت‌های مختلف کلاس‌های خاص برگزار می‌کنیم. مثلا یک برنامه‌ی کمپ زمستانی خیلی موفق داشتیم که دو هفته، هر روز هفته کلاس‌های متنوعی داشتیم. همچنین تاکنون بیش از بیست برنامه‌ی گروهی رایگان ترتیب دادیم، به طور مثال برای نوروز دو برنامه‌ی رایگان موسیقی و کاردستی با حال و هوای نوروزی برگزار کردیم که آنها هم مورد استقبال قرار گرفت.معلم‌های درسون در چه فرآیندی انتخاب می‌شوند ؟

اولین معلم‌های درسون در حقیقت همان معلم‌هایی بودند که به فرزندان خودمان درس می‌دادند. به کمک همان معلم‌ها به تدریج حلقه‌ی معلم‌هایمان را گسترش دادیم. اما الان که درسون شناخته‌تر شده، ما هرهفته درخواست‌های زیادی می‌گیریم که معلم‌های مختلفی می‌خواهند به وبسایت درسون بپیوندند. من در همینجا عذرخواهی می‌کنم از این که ما شاید نتوانیم به همه‌ی درخواست‌ها به علت تعداد زیاد پاسخ دهیم. از طرفی فرآیند انتخاب ما هم زمان‌بر هست. ما ابتدا به نیازهای درسون و مخاطبان درسون نگاه می‌کنیم و این که در چه رشته‌هایی ما نیاز به همکاری با معلمین جدید داریم. سپس رزومه‌ی افرادی که در رشته‌های مورد نیاز درخواست داده‌اند را بررسی می‌کنیم. اگر رزومه تایید شود، با فرد درخواست کننده مصاحبه‌ی تصویری انجام می‌دهیم تا آشنایی بیشتری پیدا کنیم. در یک سری از موارد از درخواست کننده می‌خواهیم به ما درس بدهد یا اگر مخاطب کلاس‌ها بیشتر کودکان باشند، می‌خواهیم که آزمایشی به یک کودک درس بدهد و میزان ارتباط معلم‌ با کودک را بررسی می‌کنیم. در نهایت اگر فردی این مراحل را با موفقیت طی کرد، ما قبل از شروع کلاس‌ها یک جلسه‌ی آشنایی برگزار می‌کنیم و به او نکات مهمی را که برای تدریس در درسون باید در نظر بگیرد می‌گوییم و به طور کلی با استانداردهای درسون آشنا می‌کنیم.


شما در جلسه‌ی آشنایی معلم‌ها را با فرآیند کار و این‌ که چطور می‌شود کلاس‌ها را با کیفیت بالا برگزار کرد آشنا می‌کنید. چه کارهای دیگری انجام می‌دهید تا مطمئن شوید که کیفیت کلاس‌ها همیشه در سطح بالا می‌ماند؟

برای ما کیفیت کلاس‌ها بسیار مهم است و در حقیقت این وجه تمایز اصلی ما با وبسایت/ راه‌حل‌های مشابه‌مان است. ما به روش‌های مختلف کیفیت کلاس‌ها را زیر نظر داریم تا بتوانیم به بهتر شدنشان کمک کنیم. یکی از روش‌ها بازخورد شاگردان از کلاس‌هاست. ما با شاگردان بعد از پایان هر بسته‌ی کلاس تماس می‌گیریم و از آنها می‌خواهیم به معلمشان در زمینه‌های مختلف امتیاز دهند و اگر نظر یا پیشنهادی هم دارند بنویسند. روش بعدی این است که یک نفر از تیم درسون در جلسه‌ی معارفه شرکت می‌کند تا ما مطمئن شویم استاندارد مورد نظرمان رعایت می‌شود. ما هر از گاهی هم با شاگردهای درسون که تمایل داشته باشند تماس می‌گیریم و با آنها درباره‌ی تجربه‌یشان صحبت می‌کنیم. ارتباط ما با معلم‌ها یک ارتباط مداوم است چرا که ما خودمان رو یک خانواده می‌دانیم، که همه در راستای هدفی که داریم باهم پیش می‌رویم.


خیلی‌ها که وبسایت درسون رو نگاه می‌کنند، این سوال برایشان پیش می‌آید که مقدار هزینه‌ای که برای کلاس‌ها پرداخت می‌شود بر چه اساسی تعیین شده و چه طور معلم‌ها قیمت و طول زمان کلاسشان متفاوت است؟

برای ما خیلی مهم است که قیمت‌گذاری‌ در وبسایت درسون منصفانه باشد، هم برای شاگردها و هم برای معلمان. در ابتدای کار ما یک بازه‌ی پیشنهادی به معلم‌ها می‌دهیم که البته این بازه‌ی نسبتاً بزرگی است و برای همه یکسان است. ولی انتخاب قیمت و طول زمان کلاس با خود معلم است و ما دخالتی در این تعیین قیمت نداریم. ما همان مبلغ را در وبسایت ثبت می‌کنیم. بخواهم توضیح بیشتری در این باره بدهم، هدف ما این است که عرضه و تقاضا قیمت‌ها را جهت‌دهی کند در عین حال که ما بر این روند نظارت داریم. مثلا بعد از اینکه معلمی قیمتی رو تعیین کرد، به دلیل اینکه ما می‌دانیم تغییر معلم برای شاگردها کار آسانی نیست، قواعد خاصی برای تغییر قیمت داریم. مثلا معلم‌ها تنها بعد از مدت معینی می‌توانند قیمت کلاس‌هایشان را به مقدار محدودی تغییر دهند و ما این موضوع را قبل از این که اتفاق بیفتد به همه‌ی شاگردان آن معلم اطلاع می‌دهیم تا بتوانند در صورت تمایل هم‌چنان به قیمت قبل بسته‌ی مورد علاقه‌یشان را خریداری کنند.

سیستم کار درسون به این صورت هست که از آن مبلغی که توسط شاگرد پرداخت می‌شود، ما بیست درصد را کم می‌کنیم و بقیه را به معلمین پرداخت می‌کنیم. از این بیست درصد، بین سه تا چهار درصدش صرف هزینه‌ی کردیت‌کارت می‌شود. بقیه هم صرف امور جاری درسون، وبسایت، تبلیغات و پرسنل استخدامی درسون می‌شود. ما در مجموع باور داریم هم قیمت‌ کلاس‌های درسون و هم کمیسیون درسون، با توجه به سرویسی که درسون ارائه می‌دهد، منصفانه است و با توجه به بازخوردی که دیدیم فکر می‌کنیم هم شاگردها و هم معلم‌ها در این زمینه‌ با ما هم‌عقیده هستند.


درسون با پلتفرمهای مشابه کانادایی/آمریکایی چطور مقایسه می‌شود؟ آیا درسون خودش را در جایگاهی می‌بیند که با آنها بخواهد رقابت کند؟

صددرصد. به نظرم اشتباه هست که فکر کنیم برگ برنده‌ی درسون تنها قیمت‌های مناسبش است. بسیاری از معلم‌های درسون هستند که در سطح معلمهای خوب و موفق اینجا هستند. ما تا حالا از افراد زیادی شنیدیم که مثلا فرزندشون با یک جای دیگری کلاس داشته و چندان راضی نبودند و حالا که آمده‌اند با درسون کلاس گرفته‌اند، یادگیری خیلی بیشتر و بهتر شده است. همین‌طور توجه داشته باشید که فقط معلم‌های ایرانی هستند که می‌توانند مثلا آهنگ‌های ایرانی را به بچه‌ها در کنار موسیقی‌های کلاسیک یاد بدهند. برای بسیاری از خانواده‌ها این ارتباط با فرهنگ ایران مساله‌ی مهمی است و برای همین هم حتی در صورتی که قیمت کلاس‌ها مشابه باشد درسون مزایای مهمی نسبت به رقبای کانادایی/آمریکایی دارد.

یک مزیت مهم دیگری که درسون نسبت به بیشتر مشابه‌های کانادایی/آمریکایی دارد تنوع رشته‌هاست. شما در وبسایت درسون هم می‌توانید سه‌تار یاد بگیرید، هم شطرنج و هم تمرینهای ورزشی بکنید. به نظرم این تنوع خودش جذابیت ویژه‌ای دارد. بیشتر وبسایت‌های دیگر یا برای آموزش زبان هستند یا موسیقی.


آینده‌ی درسون را در پنج سال دیگه کجا می بینید؟ آیا قصد توسعه‌ برای جذب مخاطب‌های غیرفارسی زبان هم دارید؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید با این که مخاطب اصلی درسون فارسی‌زبان‌های مهاجر هستند، ولی همین الان هم با وجودی که زبان اصلی سایت درسون فارسی است، ما شاگردان غیر فارسی زبان هم داریم. برای همین در برنامه داریم که یک وبسایت انگلیسی برای غیر فارسی‌ زبانان با معلمهای مسلط به زبان انگلیسی راه‌اندازی کنیم. البته خب این برنامه‌ی درازمدت ماست.


و سوال آخر اینکه با توجه به یک سالی که از شروع درسون گذشته، آیا موردی هست که بخواهید با ما به اشتراک بگذارید؟ موردی که برایتان تاثیرگذار بوده یا از آن لذت برده‌اید.

خوبی درسون برای ما این است که کار در درسون، بسیار لذت‌بخش است و برخلاف خیلی کارهای دیگر، در درسون کار و لذت با هم است. بخش عمده‌ی این لذت به خاطر همکاری با معلم‌های عزیزی است که با عشق و علاقه زحمت می‌کشند و همینطور دیدن بازخوردهای مثبت شاگردها از کلاسها. ارتباط تیم درسون که همه‌ به نوعی رشته‌های فنی و مهندسی خوانده‌ایم، با طیف گسترده‌ای از معلم‌های هنر و دانش‌های گوناگون، واقعا جذاب و شیرین است. همچنین ارتباطی که به واسطه‌ی درسون بین فارسی زبانان داخل و خارج کشور برقرار شده برای ما خیلی ارزشمند است و ما از این موضوع بازخوردهای خیلی خوبی هم از معلمین و هم از شاگردان گرفته‌ایم. این ارتباط مثلا باعث شده بچه‌های امثال ما فارسی یاد بگیرند یا ما به عنوان فارسی زبانان خارج از کشور یک هنری رو که مدتها دوست داشتیم یاد بگیریم، دنبال کنیم. همه‌ی اینها باعث میشه درسون برای ما تجربه‌ی تکرارنشدنی‌ای باشد.


955 views0 comments
bottom of page